Gree Amber Royal vélemények
A 20nm-es nappalinkat 5 éve fűtjük klímával, az első télen egy 3,5kW-os Midea Blancal próbálkoztam, még az akkori R410a-val töltött változatból.
Mindenki mondta, hogy ez nem fűtésre való klíma és valóban, tényleg nem fűtésre való.
-10°C alatt csak erőlködött, (-15°C volt akkor a működési határa) nem tudta kifűteni az egyébként rosszul szigetelt szobát.
A következő télen lecseréltem egy 3,5kW-os Gree Smartra, illetve körbe szigeteltük a házat 15cm eps szigeteléssel.
Ez így teljesen megfelelt, csakhogy idő közben a Smart kifutott a Gree termékpalettájáról, ezért lecseréltem a már R32-vel töltött Gree Amberre, de ebből már csak 2.5kW-ost vettem és ez is bőven elég volt.
2020-ban a Gree Amber modellje is kifutott és helyette jött az Amber Grey és az Amber Royal.
Nekem a komolyabb műszaki tartalommal rendelkező, fűtésre optimalizált Royal volt a szimpatikusabb, így ugyan arra a csövezésre felkerült a negyedik klíma.
Egy kicsit furcsa lehet, hogy miért cserélgetem így a klímákat. Az a meggyőződésem, hogy egy szakembernek legyenek személyes tapasztalatai arról, amivel foglalkozik. A különböző gyártók termékei évről évre cserélődnek, ezért szerintem nem hiteles, ha egy klímaszerelő szakember 15 évig ugyan azt a készüléket használja és gázcirkóval fűti a házát, miközben a klímás fűtésről beszél az ügyfeleinek.

A cikkben külön választom a véleményemet, mint a klímaszerelő szubjektív véleményét és mint a felhasználó szubjektív véleményeit.
Nem szeretném a klíma gyári adatait vizsgálni, vagy felülbírálni, csupán egyszerű megállapításokat teszek a használatáról.
Ha valaki az Amber Royal alapvető műszaki adataira kíváncsi, azt
ITT
kikeresheti.
A klímaszerelő véleménye
A beltéri egység kicsomagolásakor az volt a benyomásom, hogy tévedésből egy 5KW-os régi Ambert kaptam.
Koppra ugyan az mint amit leszedtem, csak kb. 13 cm-vel szélesebb, így a 99,5cm szélességével nem ajánlanám kis szobába,
hiába csak 2,5kW-os, kell neki a tér.
A kültéri egység is nagyobb lett, de ott a bel tartalom is látványosan változott.

A fenti képen látható kültéri egységek közötti méretkülönbségből és a hőcserélő plusz sorából másfélszeresre saccolom a kondenzátor növekedését, de az igazi változás a hűtőkör működésében van.
Szerelés szempontjából ugyan olyan, mint az eddigi Gree klímák, a beltéri egység hőcserélője nitrogén nyomás alatt van, a kültéri csomagolásába pedig raknak 2x5m felsaruzott kábelt, amin mindig meglepődök, mert a Vortex klímákhoz csomagolt, előre peremezett gagyi rézcsövet juttatja szembe.

A felhasználó véleménye
A ventilátor akkorát fúj, hogy az 5m-re lévő függöny lobog a szélben, turbó fokozaton pedig vetekszik a hangja a konyhai elszívónk dübörgésével. A legkisebb fordulaton elviselhető és van halk (QUIET) üzemmód is, ezért általában így használjuk, de éjszakára, amikor nem tartózkodunk a nappaliban, automatára kapcsoljuk, had fűtsön rendesen.
Az Amber Royal távirányítója ránézésre ugyan az, mint a régi Amberé, csupán a típusszám utolsó számjegye különbözik, ettől függetlenül oda-vissza használható mind a kettő. A távirányító nekem nem okozott meglepetést, de azért leírom azokat a funkcióit, amik szerintem hasznosak:
A távirányító fedelén találjuk a fontosabb gombokat, alatta pedig a ritkábban használtakat.
Van olyan funkció is, aminek már nem jutott saját gomb,
ilyen például a FAN gomb hosszan lenyomásával bekapcsolható leszárítás (X-Fan) ami a hűtésből (COOL), vagy szárításból (DRY) kikapcsolt, belül nedves klímát nagyjából leszárítja,
úgy, hogy tovább járatja a ventilátort.
Véleményem szerint a 2 perces, alapjáraton forgó ventilátoros leszárítás nem sokat ér, van olyan klíma, amiben még ilyen sincs,
de 2021-ben nem ez a viszonyítási alap, hanem az a klíma, amelyikben 20 perces ez az üzemidő.
A távirányító kijelzőjén, a Gree klímáknál megszokott módon van egy óra, ami azért érdekes, mert ehhez lehet állítani az időzítőt. A legtöbb klímagyártó, a visszaszámláló rendszerű, matekozós időzítőt használja, ami szerintem nagyon körülményes. Az óra alapú időzítőkkel percre pontosan lehet ki és bekapcsolni a klímát és elég csak egyszer beprogramozni, onnan kezdve minden nap végre hajtja a parancsot. Kár, hogy nincs az időzítőn napi, vagy legalább hétvégi beállítás, üzletekbe és irodákba nagyon hasznos lenne.
Fűtési tapasztalatok
Leolvasztáskor, a beltéri egység az esti csöndben kimondottan meglepő hangjelenséget produkál, nappal kevésbé tűnik zavarónak, de azért észre lehet venni.
Valamelyik fórumon olvastam, hogy a Royal fűtés közben sűrűn ki-be kapcsolgat, mert nem tud eléggé leszabályozni, ilyesmit nem vettem észre, de jelen esetben 5m szabad tér van előtte és a nappali ajtaja szinte állandóan nyitva van, így van hová fújnia.
Az Amber Royal, az elvárásnak megfelelően, gond nélkül végigfűtötte, az egyébként nem túl zord, de rendkívül hosszúra nyúlt 2021-es, év elei fűtési szezont. A kültéri egység nem jegesedett, még a ködös fagypont körüli időjárásban sem, ami ebben a kategóriában elvárható.
Hálószobába és kisebb helységekbe a hangja, a mérete és a kifújt levegő mennyisége miatt nem ajánlom, de eddig, összességében elégedett vagyok vele.
Felhasználói szempontból még egy lényeges dolgot kell megemlítenem, ami inkább a forgalmazó, mint a termék sajátossága.
A 10 éves extra jótállás nagyon jól hangzik, de az évenkénti kötelező 2 db
karbantartással
már elgondolkoztató, hogy a tavalyi 5 éves extra jótállás, az évi 1 karbantartással jobban megérte.
Érdemes utánaszámolni, hogy 10 év alatt mennyit kell kifizetni és ezért a pénzért mit is kap pontosan?
A cikk, a további személyes tapasztalatok alapján frissülni fog. Minden más tapasztalatot és véleményt szívesen veszek.
2021. 09. 19.
Ebben az árkategóriában nem értem, hogy miért virít 5db csiricsáré matrica a beltéri egységen, amiből kettő papír alapú és csak cafatokban lehet levakarni. A kültéri és a beltéri egység gyártási száma is papír alapú matricán van, ami az első alaposabb klímatisztításnál félig leázik.
Az esti csendben több alkalommal is feltűnt, hogy a fűtési ciklus indulásakor,
a ventilátor éppen hogy felpörög, pár perc után megáll és olvasztásba kapcsol a klíma.
Tehát miután kb. 20 perce állt a gép, pont akkor kezd olvasztani, amikor dolgoznia kéne.
2021. 12 27.
Gree Amber Royal használati utasítás:

Kapcsolódó cikk: Midea Oasis Plus és Fisher Nordic vélemények
A megfelelő klíma kiválasztásakor, a tapasztalt, jó szakember pótolhatatlan segítség. Ha még nem választott klímaszerelőt, vegye fel velünk a kapcsolatot és mi továbbítjuk kérését az Önhöz legközelebbi partnerünknek:

Ne maradjon le a következő cikkről, kövessen a Facebookon: