A klímás fűtés logója

Hogy ne fázzon rá a klímás fűtésre

Klímás fűtés tervezése több szintes családi házba

Családi házak klímás fűtésének tervezésekor, az a leggyakoribb stratégia, hogy minden helységbe azonos márka és típus kerül, legfeljebb a klímák teljesítményében van eltérés.
Házaknál ritkábban fordul elő, mint lakásoknál, hogy több mono készülék helyett egy multi split klímát szereltessenek, ezt azonban több okból sem ajánlom.
Bővebben itt olvashatja az indokokat.

Egy épületen belül, a különböző helységeket többnyire más időben és más hőfokon használják, ebből adódóan a helységek fűtési igénye is különböző.
A földszint jobb esetben alulról szigetelve van, az emelet padlója viszont egész biztos, hogy szobahőmérsékletű és míg a földszintről folyamatosan felfelé száll a meleg az emeletre, addig az emeletről lefelé folyik a hideg levegő a földszinte. Tehát, ha másban nem, az emeleti és földszinti fűtési igényekben egészen biztosan különböznek a helységek.
A fűtés tervezésénél érdemes figyelembe venni, hogy az emeleten általában a hálószobák, a földszinten pedig a közösségi helységek vannak. A családtagok életkorától függően, de többnyire az is általános, hogy az emeleti helységeket csak késő délutántól, illetve estétől reggelig használják, míg a földszinti helységekben reggeltől késő estig van valaki.

A saját családi házunk fűtési adataival szemléltetem az arányokat:
Előre bocsájtom, hogy ezek az arányok nagyban függenek az épület kialakításától, a szigeteléstől és a helységek használatától. Nálunk például minden helység a lépcsőházból nyílik és ajtók nyitva vannak, így a levegő szabadon áramlik az épületen belül.

Egy családi ház helységeinek különböző fűtési fogyasztása.

120nm összterületű, 80/40nm elosztású két szintes épület, 5db klímával fűtve.
A fogyasztási arányok a következő képen alakulnak: A földszinten két darab 2,5kW-os fűtésre optimalizált klíma, nagyjából fele-fele arányban viszi el az épület fűtési fogyasztásának a 70%-át, egy 3,5kW-os hűtésre tervezett, egyszerű tálcafűtés nélküli klíma 10%-ot fogyaszt. Ez így összesen a teljes fogyasztás 80%-a.
Az emeleten egy 2,5 kW-os téliesített és egy 2,5 kW-os fűtésre optimalizált klíma a maradék 20%-ot fogyasztja aránytalan elosztásban.

Az emelet és a földszint fűtésének különbsége grafikus ábrázolásban.

A fentieket figyelembe véve arra következtethetünk, hogy klímás fűtéshez a földszintre érdemes jobb fűtési hatékonysággal és nagyobb teljesítménnyel számolni, míg az emeletre kisebb teljesítményű és alacsonyabb műszaki tartalommal ellátott klíma is megteszi.

Felmerül a kérdés, hogyan lehetséges az, hogy a három földszinti klíma fogyasztása között ilyen nagy aránytalanság van? 35, 35 és 10% Ráadásul úgy, hogy a kisebb teljesítményű, fűtésre optimalizált klímák jóval többet fogyasztanak mint egy nagyobb névleges teljesítményű rossz fűtési hatásfokú fapados klíma.
A földszinti fűtésre optimalizált klímák egész télen folyamatosan üzemelnek, míg a harmadik klímát gyakran kikapcsoljuk és egyébként is 2-3°-al alacsonyabb hőmérsékletre van állítva.

A ritkábban és alacsonyabb hőfokon használt helységekbe felesleges többletköltség fűtésre optimalizált klímát tervezni abban az esetben, ha nem lesznek kihasználva a készülék adottságai.

Ha újra tervezném a klímák elosztását, akkor a két darab 2.5kw-os fűtésre optimalizál klíma mellé 3 darab 2,5kW-os téliesített klímát választanék.
Ha viszont ugyan ennek az épületnek a fűtését más valakinek kellene megterveznem, akkor a bekerülési és az üzemeltetési költségeket figyelembe véve, legalább az egyik klíma helyett valamilyen más elektromos fűtést ajánlanék.

Az arányok meghatározása két év fűtési fogyasztási adatainak elemzése alapján készült. A klímákat rendszeresen karbantartom, mert ennek elmaradása esetén a fogyasztási arányok eltolódnának, azaz a roszabb hatékonyságú készülékekre több munka maradna, így megnövekedne a fogyasztás.
Az alsó képen jól látható a két emeleti hálószobai klímánk szűrőjének szennyezettségi különbsége. A bal oldali szűrő már teljesen eltömődött, míg ugyan annyi idő alatt a jobboldali szűrő olyan tiszta maradt, hogy még át lehet látni rajta. A szűrők és a klíma elkoszolódása azonos igénybevétel mellett is különbözik, mert nagyban függ a helységben végzett tevékenységektől.

Látványos különbség a klímák szűrőjének elkoszolódásában.
Megosztás

Az ideális klíma kiválasztásakor, egy tapasztalt szakember pótolhatatlan segítség. Ha még nem választott klímaszerelőt, vegye fel a kapcsolatot az Önhöz legközelebbi partnerünknek:

Ne maradjon le a következő cikkről, kövessen a Facebookon:

Tegye fel kérdéseit a Klímás fűtés Facebook csoportban:

Kattintson a képre és jelentkezzen Ön is.

Olvassa el a többi cikkünket is:

Kattintson a képre és a főoldalra jut.